Španělsko je v Evropě největší producent vepřového masa se stavem přibližně 2,6 mil. prasnic. Minulý týden hlásili Španělé rekordní cenu jatečných prasat, která se dostala na 1,795 euro/kg živé váhy. Z hlediska historické zkušenosti s trhem s vepřovým by přitom nikdo neočekával, že v únoru budou ceny tak vysoké. Existuje jeden hlavní důvod pro tento vývoj – pokles nabídky jatečných prasat ve Španělsku a v celé EU. Přitom je tato země patrně jediná ve Společenství, kde nedošlo k výraznému snížení stavů prasnic. Aktuální výzvou ale je zvýšená mortalita prasnic i odstávčat, která se vyšplhala až k 14 %. Odvětví je nyní v situaci, kdy za poslední 2 roky klesl počet selat prodaných na 1 prasnici o 1,8. V praxi to znamená, že z trhu zmizelo 4 mil. jatečných prasat ročně. Méně jatečných prasat zvyšuje ceny a také náklady na produkci.
Polsko: v roce 2020 chovali v zemi 810 tis. prasnic, na konci roku 2022 jen 592 600. Sčítání zvířat ve Spojeném království v červnu 2022 prokázalo meziroční pokles stavů prasat o 18 %. Porážky v minulém týdnu rovněž propadly oproti stejnému období 2021 o 18 %. Přineslo to s sebou rekordně vysoké ceny jatečných prasat. Německo vloni zaznamenalo meziroční propad porážek prasat o 10 %. Na konci roku 2022 hlásilo Dánsko meziroční propad stavu prasnic o 9 %. Celkové stavy prasat jsou dole o 10 % a 11,9 mil. prasat je nejnižší stav za posledních 22 let.
Drahé vepřové v EU znamená horší konkurenceschopnost na zahraničních trzích. A příležitost ke zvýšení exportu vepřového z USA a Kanady. Ale i ve Spojených státech je vepřové aktuálně dražší než dřív. Průměrná cena vepřového je v maloobchodě v USA 4,78 USD/libru. Přitom pětiletý průměr je 4,11 USD/lb.